ANR logo
.
  • Peder, Trine og Steffen efter eksamen
.
Del dette! Tweet dette!

Denne uge er den store eksamensuge på ungdomsuddannelserne, og Aalborg Handelsgymnasium er ingen undtagelse.

I løbet af denne uge springer i alt 341 handelsstudenter ud fra Aalborg Handelsgymnasium

Mandag kunne hele tre elever bryste sig af titlen som årets første handelsstudent. Peder Sejer Birk, Steffen Lykke Albrechtsen og Trine Andreassen - alle fra handelsgymnasiets afdeling i Turøgade - kunne som de første elever i år sætte den blå hue på hovedet. 

For Peder og Steffen bød den sidste eksamen på faget international økonomi, mens Trines sidste eksamen var i historie - alle fag, som passede eleverne ganske fint.

På Handelsgymnasiets afdeling i Saxogade blev årets første student Rikke Abildgaard, der sluttede med et flot 10-tal i faget kulturforståelse. 

første hhxstudent 

Fredag den 29. juni 2012 vil eleverne blive fejret med en dimission, hvor de får udleveret deres eksamensbeviser, og der vil blive overrakt en række legater.

 

.
.
.
.
.